Jak się bronić?
Trzy sposoby na ochronę znaku
Jak się bronić?
SKĄD CZERPAĆ INFORMACJE?
W akcie przystąpienia - części traktatu akcesyjnego, określającej warunki naszego członkostwa w Unii Europejskiej - znalazły się przepisy dotyczące kolizji między znakami zarejestrowanymi w Polsce a znakami towarowymi Wspólnoty. Są one niekorzystne dla większości polskich firm dlatego, że wprowadzony tam mechanizm automatycznie preferuje właścicieli znaków towarowych Wspólnoty. Co prawda firma z Polski, która próbuje dowodzić, że zarejestrowany przez unijnego konkurenta znak jest kopią jej własnej marki, nie jest bezbronna, ale dowiedzenie tego będzie zazwyczaj długotrwałe i kosztowne. Krajowa firma będzie miała dodatkowe możliwości wtedy, gdy procedura dotycząca znaku towarowego Wspólnoty jeszcze się nie zakończyła.
Sposób pierwszy - kto pierwszy, ten lepszy
Pierwsza możliwość to wykorzystanie prawa pierwszeństwa (art. 29 unijnego rozporządzenia o znaku towarowym Wspólnoty). Jeśli polski przedsiębiorca ubiega się obecnie o rejestrację swojego znaku w polskim Urzędzie Patentowym, to ma szansę wyprzedzić unijną konkurencję. Może bowiem skorzystać z prawa pierwszeństwa i samodzielnie złożyć wniosek o zarejestrowanie znaku towarowego Wspólnoty. Prawo pierwszeństwa gwarantuje mu, że jego wniosek o zarejestrowanie znaku w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta