Niebezpieczne związki
- Trzy dekady popularności
- Mario Vargas Llosa dla "Rzeczpospolitej"
- Mario Vargas Llosa - sylwetka
(c) AFP
Równolegle opowiadane historie życia malarza Paula Gauguina oraz jego babki, wędrującej po świecie, walczącej o prawa kobiet i robotników anarchizującej socjalistki - Flory Tristan, stanowią treść najnowszej powieści Mario Vargasa Llosy.
"Raj tuż za rogiem" rozgrywa się w dwóch planach: w latach 40. dziewiętnastego stulecia we Francji, gdzie Flora agituje za "Jednością Robotniczą", wyzyskiwanym pracownikom fundując marzenie o Pałacach Robotniczych, pracy i chlebie dla każdego, a i wolności (co nie znaczy rozwiązłości) seksualnej; w latach 90. tegoż wieku, głównie na Tahiti, gdzie coraz bardziej niszczony przez syfilis Gauguin wyżywa się w związkach z miejscowymi dziewczętami, pije, popada w konflikty z władzami, a przede wszystkim maluje arcydzieła: "Nabao tupapau" (Duch zmarłych czuwa), "Nevermore" i "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?".
Na próżno Camille Pissarro, mistrz i przyjaciel artysty, napominać go będzie: "To nie jest twoja sztuka, Paul. Jesteś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta