Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki los kościelnych ulg

27 lutego 2004 | Polska-Unia Europejska | EK JB

Kościół straci ulgi podatkowe, jeśli jego działalność gospodarcza będzie podlegać unijnej polityce konkurencji

Jaki los kościelnych ulg

Czy po 1 maja działalność gospodarcza Kościoła zostanie podporządkowana unijnej polityce konkurencji? Urzędnicy Komisji Europejskiej nie chcą na razie udzielić jasnej odpowiedzi. Dla Kościoła stawką są jego ulgi podatkowe, których wysokość trudno oszacować.

- Jeżeli nie dostaniemy skargi, nie będziemy się interesować tą sprawą. Jesteśmy praktyczni - zarzeka się Tilman Luder, rzecznik Komisji Europejskiej do spraw pomocy publicznej. Skargę Bruksela może jednak dostać. Kościół w Polsce prowadzi działalność gospodarczą w wielu sektorach: od wynajmu biurowca w Warszawie i pomieszczeń w domach parafialnych, przez prowadzenie hotelu w Krakowie, po sklepy z dewocjonaliami i wydawnictwa. Nie musi płacić podatków od zysków z tej działalności, jeżeli są one przeznaczone na statutową działalność, czyli na cele kultu, oświatowo-wychowawcze, działalność kulturalną, naukową, charytatywno-opiekuńczą, konserwację zabytków i inwestycje sakralne. To może utrudniać konkurowanie na naszym rynku polskim i unijnym przedsiębiorstwom, które nie są uprzywilejowane.

Zapisane w ustawie

Urząd Ochrony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3163

Spis treści
Zamów abonament