Wypad do egipskiego Grójca
Wypad do egipskiego Grójca
Portrety fajumskie
Portrety fajumskie - egipskie portrety zmarłych, malowane na desce lub na płótnie pokrytym gipsem. Pochodzą z pierwszych trzech wieków naszej ery (okres rzymski). Kładziono je w grobowcach na twarzach mumii, miały zachować na wieczność rysy twarzy zmarłego. Wiele z nich odznacza się uderzającym realizmem. Przynoszą cenne informacje o ubraniach, fryzurach, ozdobach i cechach fizycznych zamożnych mieszkańców Egiptu z czasów rzymskich. Najwięcej portretów mumiowych znaleziono w Fajum (stąd nazwa) w drugiej połowie XIX w. Obecnie znajdują się w Muzeum Egipskim w Kairze, Luwrze, Berlinie, w zbiorach amerykańskich, także w Muzeum Narodowym w Warszawie.
ELŻBIETA SAWICKA
Jak uciec od zgiełku siedmiomilionowej metropolii i od setek zagranicznych turystów, szczelnie wypełniających sale Muzeum Egipskiego i zabytkowe ulice starego Kairu? Wyjechać na jeden dzień do Fajum. Mówią o tym miejscu, że to skrawek raju. Starożytni Egipcjanie porównywali je do pąka na łodydze Nilu.
Fajum leży na Pustyni Libijskiej, sto kilometrów na południowy zachód od Kairu. Dwie godziny jazdy wieloosobową taksówką, rozklekotanym peugeotem zabierającym siedmioro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta