Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwięzła historia XX wieku

27 listopada 2004 | Plus Minus | PO
źródło: Nieznane

Esej "Europeana"

Zwięzła historia XX wieku

Patrik Ourednik

rys. MIROSŁAW OWCZAREK

O pierwszej wojnie światowej mawiano, że ludzie padali w niej jak muchy, a rosyjscy komuniści obliczyli później, ile nawozu będzie z jednego kilometra trupów i jakie oszczędności na drogich zagranicznych nawozach da użyźnianie ziemi trupami zdrajców oraz przestępców.

Amerykanie, którzy w roku 1944 polegli w Normandii, byli rosłymi chłopami, mierzącymi przeciętnie 173 cm, i gdyby ich ułożyć jednego za drugim, stopami do potylicy, to razem mierzyliby 38 kilometrów. Z Niemców też były rosłe chłopy, ale najroślejsi byli senegalscy strzelcy z pierwszej wojny światowej, którzy mierzyli 176 cm, posyłano ich więc do pierwszych szeregów, żeby napuścić stracha Niemcom.

O pierwszej wojnie światowej mawiano, że ludzie padali w niej jak muchy, a rosyjscy komuniści obliczyli później, ile nawozu będzie z jednego kilometra trupów i jakie oszczędności na drogich zagranicznych nawozach da użyźnianie ziemi trupami zdrajców oraz przestępców. Anglicy wymyślili czołgi, a Niemcy gaz nazwany iperytem, ponieważ pierwszy raz zastosowali go pod miastem Ypres, ale to ponoć nieprawda. Mówiło się też na niego musztardowy, bo szczypał w nosie jak musztarda z Dijon,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3392

Spis treści
Zamów abonament