Sąd nie przyzna zapłaty za pozostawione majątki
Sąd nie przyzna zapłaty za pozostawione majątki
Po wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 22 czerwca tego roku kwestia roszczeń zabużan wciąż czeka na generalne rozwiązanie. Polska dostała na to pół roku. Z wyroku Sądu Najwyższego z 19 listopada 2004 r. jednoznacznie wynika, że zabużanie nie mogą liczyć, iż wartość tego, co zostawili na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, otrzymają z mocy wyroku polskiego sądu.
Wyroki zasądzające takie rekompensaty zapadły wprawdzie przed polskimi sądami (ostatni w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku - "Rz" z 22 października: "5,7 mln za pozostawiony majątek" ). Jednakże w świetle dotychczasowych orzeczeń SN w sprawach zabużan - w obecnym stanie prawnym - nie mają raczej szans na akceptację tego sądu. W pełni potwierdza to wyrok SN z 19 listopada. Sędzia Iwona Koper, uzasadniając wyrok, powiedziała, że podjęta w tej sprawie jeszcze jedna próba poszukiwania konstrukcji prawnych, które by pozwoliły uzyskać na drodze sądowej pełną rekompensatę za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta