Do Iraku z nową strategią
Do Iraku z nową strategią
- Komentarz: Powrót do Iraku
Polskie Konsorcjum Nafta Gaz Chemia ma duże szanse wziąć udział w zagospodarowaniu pól naftowych pod Kurmalą, Hamreenem i Subą w Iraku. Naszą ofertę zaakceptowały już władze w Bagdadzie. Swoją pozycję w Iraku umacnia także Bumar.
Polska grupa składa się z kilkudziesięciu firm. Jej liderem jest Nafta Gaz Chemia, oprócz niej liczą się Lotos, PGNiG, Nafta Polska, Ciech. W lipcu polska oferta przeszła wstępną selekcję przeprowadzoną przez tymczasowe władze w Bagdadzie.
Konsorcjum, które zdecydowanie ustępuje możliwościami amerykańskim potentatom naftowym już obecnym w Iraku, takim jak Kellog Brown & Root (KBR), zdecydowało się na współpracę z miejscowymi partnerami i podwykonawcami. Pomaga i to, że polskie firmy na tym rynku mają nadal dobrą opinię, chociaż od naszego udziału w największych budowach tego kraju minęły już całe dziesięciolecia.
Zagospodarowanie pól naftowych (najpierw koło Kurmali) będzie polegało na budowaniu przepompowni, stacji oczyszczania ropy, baz magazynowych, czyli tworzeniu infrastruktury przygotowania surowca do transportu. Obszary zamieszkane przez Kurdów to - jak na Irak - w miarę spokojny region....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta