Niepewność w polityce pieniężnej
Niepewność w polityce pieniężnej
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
KRZYSZTOF RYBIŃSKI
Osiemnastowieczny filozof Immanuel Kant podawał przykład lekarza, który musi zaaplikować jakąś kurację choremu, choć nie wie, jaka jest natura choroby. Patrzy więc na symptomy i ocenia sytuację, starając się jak najlepiej wykorzystać swoją wiedzę, choć zdaje sobie sprawę, iż nie jest ona idealna. Bank centralny, podobnie jak lekarz, dążąc do utrzymania stabilnych cen, działa w warunkach znacznej niepewności.
Teoria ekonomii w ostatnich latach dostarcza jednak coraz więcej wskazówek, jak prowadzić politykę pieniężną, gdy bank centralny nie może precyzyjnie ocenić sytuacji gospodarki czy natury wpływających na nią wstrząsów. Niektóre z najnowszych badań prowadzą do wniosków zupełnie odmiennych niż znane w literaturze ekonomicznej od trzydziestu lat.
Różne modele teoretyczne
Żeby prognozować przyszłą inflację, bank centralny potrzebuje modelu rzeczywistości. Bez modelu odzwierciedlającego główne zależności w gospodarce dyskusja o przyszłej inflacji czy wzroście PKB byłaby w praktyce niemożliwa ze względu na dużą liczbę czynników, jakie należałoby uwzględnić. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta