Gdy pracownik coś przeskrobie
Jest to tzw. odpowiedzialność porządkowa, która spełnia zarówno funkcję represyjną, prewencyjną, jak i wychowawczą. Nie do przyjęcia jest bowiem tolerowanie zachowań polegających np. na spóźnianiu się do pracy, opuszczaniu jej bez usprawiedliwienia czy piciu alkoholu w pracy. Jednak nie w każdej sytuacji celowe i pożądane są rozwiązania ostateczne, czyli zwolnienie pracownika.
Prawo do karania ma każdy pracodawca, niezależnie od formy organizacyjno-prawnej czy własnościowej. Pozostawione jest wyłącznie jego decyzji. Oznacza to, że nawet jeśli wystąpią określone przesłanki, rodzi to jedynie uprawnienie do wymierzenia kary, nie stwarza zaś takiego obowiązku. Na podstawie art. 31 k.p. swoje prawo do stosowania kar porządkowych pracodawca może przekazać podległym pracownikom, np. kierownikom działów.
TYLKO W KODEKSIEKodeks pracy wyczerpująco ustala katalog kar, listę przewinień, za które mogą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta