Podaj rzeczywistą przyczynę rozstania z pracownikiem
Aby skutecznie zwolnić pracownika z firmy, pracodawcy muszą jeszcze pamiętać o kolejnym, niezwykle ważnym elemencie. Przy umowach o pracę na czas nieokreślony trzeba wskazać rzeczywistą uzasadniającą przyczynę wypowiedzenia.
Zwalniając pracownika mającego umowę na czas nieokreślony, pracodawca wskazuje przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę (art. 30 § 4 k.p.).
Potwierdza to wyrok SN z 19 maja 1997 r. (I PKN 173/97). Tylko przy takich umowach pracodawca ma ten obowiązek. Może to zrobić w oddzielnym piśmie, które dostarcza pracownikowi wcześniej lub równocześnie z pismem zawierającym wypowiedzenie umowy o pracę (wyrok SN z 17 listopada 1998 r., I PKN 331/89).
Bez lipyPrzyczyna wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę musi być rzeczywista. Należy ją też dokładnie uzasadnić. Trzeba przy tym unikaćsformułowań ogólnych, ustawowych, np. "z powodu zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych", które nie mają odniesienia do konkretnego pracownika. Prawidłowo należy wskazać fakt, który wpływa na decyzję pracodawcy, np. dla stanowiska specjalisty ds. reklamy: "zmniejszenie zatrudnienia w związku ze spadkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta