Daj odpocząć w pracy
Muszą mieć także przerwy w czasie dnia pracy. Pracodawcy nie mogą uchylić się od tego obowiązku. Przysługujące pracownikom przerwy mogą być wliczane albo niewliczane do czasu pracy. Jeśli są wliczane, oznacza to, że czas pracy zatrudnionego nie wydłuża się o okres przyznanego mu krótkotrwałego oderwania od zajęć, a pracodawca wypłaca za ten okres wynagrodzenie.
PRZERWY WLICZANE DO CZASU PRACY Na śniadanieNajbardziej powszechna jest 15-minutowa przerwa (tzw. śniadaniowa) wliczana do czasu pracy. Do niej - zgodnie z art. 134 k.p. - mają prawo wszyscy pracownicy, jeżeli ich dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin.
Przysługuje ona pracownikom bez względu na system czasu pracy, w jakim są zatrudnieni, oraz rodzaj wykonywanej pracy. Kodeks niewymaga, aby 6-godzinny wymiar był nieprzerwany, a więc prawo do tej przerwy mają także zatrudnieni w przerywanym czasie pracy. Przerwę taką pracodawca powinien także zapewnić niepełnoetatowcom, jeśli pracują oni w danym dniu minimum 6 godzin. Może ona zostać wyznaczona dla poszczególnych pracowników (lub grup pracowników) w różnych porach lub o tej samej godzinie. Zależy to od potrzeb pracodawcy związanych z zapewnieniem odpowiedniego procesu pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta