Jazda z przerwami
Mają oni prawo do pauz w prowadzeniu pojazdu wynikających z rozporządzenia rady nr 3820/85 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego (art. 7) oraz umowy europejskiej AETR (art. 7). Przerwy w prowadzeniu pojazdu przysługują wszystkim kierowcom w przewozach drogowych, natomiast przerwy w czasie pracy - na podstawie ustawy o czasie pracy kierowców (DzU z 2004 r. nr 92, poz. 879) - otrzymują tylko kierowcy będący pracownikami.
Ustawę o czasie pracy kierowców stosuje się do wszystkich kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy bez względu na to, jakimi pojazdami wykonują przewozy drogowe. Natomiast rozporządzenie oraz umowa AETR dotyczy tylko przewozów rzeczy wykonywanych pojazdami powyżej 3,5 tony (łącznie z przyczepami lub naczepami) oraz przewozów osób wykonywanych pojazdami powyżej 9 osób łącznie z kierowcą.
Pamiętać trzeba ponadto, że jeśli kierowca pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta