Wolność zrzeszania się dla każdego
Zrzeszanie się w stowarzyszeniach jest prawem człowieka, a nie prawem obywatelskim. Swobodę zrzeszania się gwarantuje konstytucja (art. 58) oraz umowy międzynarodowe, których Polska jest stroną. Jedną z najważniejszych postaci korzystania z wolności zrzeszania jest tworzenie i przystępowanie do stowarzyszeń.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity: Dz.U. z 2001, nr 79, poz. 855; dalej: ustawa) "prawo tworzenia stowarzyszeń przysługuje obywatelom polskim mającym pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawionym praw publicznych".
Sformułowanie to sugeruje, że zrzeszanie się w stowarzyszeniach jest prawem obywatelskim. Potwierdzają to liczne przepisy ustawy, poczynając od jej preambuły i art. 1: "obywatele polscy realizują prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach zgodnie z przepisami konstytucji oraz porządkiem prawnym określonym w ustawach".
Rozszerzenie kręgu osób korzystających z prawa do zakładania stowarzyszeń na cudzoziemców zamieszkałych w Polsce (art. 4 ust. 1) tylko potwierdza założenie ustawodawcy zwykłego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta