Oprócz wynagrodzenia
Późniejsza konieczność korygowania listy płac, a następnie zapłaty odsetek do urzędu skarbowego czy ZUS może okazać się dla firmy bardzo kosztowna.
Z roku na rok ubywa świadczeń płacowych zwolnionych z podatku dochodowego i składek ZUS. Najczęściej te składniki wynagrodzenia, które są obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych, są jednocześnie oskładkowane. Ale od reguły są wyjątki.
Do zwolnionych z opodatkowania i składek ZUS należą np. świadczenia rzeczowe oraz ekwiwalenty za nie wynikające z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Przykładem mogą być: woda do picia, środki higieny osobistej (mydło, ręczniki dla pracowników produkcyjnych), które służą ochronie zdrowia i zapewnieniu higienicznych warunków pracy. Co jeszcze pracodawca może przyznać pracownikom, zaoszczędzając przy okazji na podatku i składce na ZUS?
Posiłki w pracyWartość posiłków wydawanych pracownikom podczas dnia pracy jest opodatkowana, ale zwolniona ze składek ZUS do wysokości 190 zł miesięcznie. Jeśli wartość przekazywanych posiłków w miesiącu przekracza 190 zł, to oskładkowaniu podlega sama nadwyżka. Natomiast podatek odprowadzany jest od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta