Aby prawo było wszem przystępne
W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego znaleźć można bardzo wiele odniesień i wskazań dotyczących znaczenia i roli należytego ogłaszania i publikowania prawa w demokratycznym państwie prawa, jego znaczenia dla kultury obywatelskiej i tym samym dla kultury prawnej.
Promulgacja to urzędowe opublikowanie aktu prawnego i jedna z fundamentalnych zasad państwa prawa. Trybunał Konstytucyjny, zwłaszcza na początku lat dziewięćdziesiątych, niejednokrotnie przypominał, że niepublikowanie aktów normatywnych "godzi w zasadę lojalności państwa wobec obywateli, zasadę jawności prawa oraz zasadę zaufania do prawa i pewności prawa". Zwracał w tym czasie uwagę, że "zachodzi potrzeba proklamowania ogólnej zasady obowiązku publikacji w oficjalnych organach publikacyjnych wszystkich aktów normatywnych jako bezwzględnego warunku ich mocy powszechnie obowiązującej".
Uchwalona w 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej zasadę obowiązku promulgacyjnego podniosła do rangi normy konstytucyjnej w art. 88, uzależniając wejście w życie ustaw, rozporządzeń oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta