Kosz na śmieci to za mało
W zakładach produkcyjnych czy usługowych odpadów wytwarza się jeszcze więcej. Dlatego wielu przedsiębiorców ma obowiązki dotyczące gospodarowania nimi.
Nie jest łatwo jednak rozeznać się w nich, ponieważ o gospodarce odpadami w naszym kraju mówi kilkadziesiąt ustaw i ponad setka rozporządzeń. Do tego dochodzą regulacje unijne. Sam spis tych aktów prawnych dostępny na internetowej stronie Ministerstwa Środowiska (www.mos.gov.pl) zajmuje 30 stron. Dlatego m.in. wielu przedsiębiorców decyduje się zlecić gospodarowanie odpadami innej firmie, czyli zgodnie z art. 25 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU nr 62, poz. 628), przekazać innemu posiadaczowi odpadów. Ale nawet takie zlecenie nie zdejmuje z przedsiębiorcy wszystkich wiążących się z tym zagadnieniem wymagań.
Różni przedsiębiorcy mają różne obowiązki dotyczące uzyskiwania zezwoleń, zawiadamiania urzędów, gromadzenia odpadów czy ich transportu. Nie mogą też zapomnieć o prowadzeniu ewidencji czy rocznym sprawozdaniu. Z pewnością jednak więcej wymogów będzie miał niezbyt duży warsztat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta