Lepiej nie konkuruj!
Nie tylko pracownicy muszą liczyć się z zakazem działalności konkurencyjnej. Podobne rygory obowiązują również członków zarządów spółek kapitałowych i wspólników spółek osobowych.
W spółkach osobowychStosunkowo łagodne są regulacje dotyczące spółek osobowych. Wspólnik takiej spółki nie może - bez wyraźnej lub domniemanej zgody pozostałych wspólników - zajmować się interesami konkurencyjnymi. W szczególności chodzi tu o uczestniczenie w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki jawnej, partner, komplementariusz lub członek organu spółki. To ostatnie zastrzeżenie odcina wspólników od możliwości zasiadania w radach nadzorczych i zarządach konkurencyjnych spółek.
Jednak uwaga: zakaz konkurencji obowiązuje wspólnika jedynie wówczas, gdy w umowie spółki nie napisano nic innego. Wspólnikom wolno bowiem zmienić kodeksowe zasady i zrezygnować z zakazu konkurencji, przy czym w zasadzie jest tu wymagana jednomyślność.
Zasady te zmieniają się w momencie, gdy rozpocznie się likwidacja spółki. Od tej chwili...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta