Jesienne referendum byłoby przedwczesne
Przeciwko przeprowadzeniu jesienią tego roku referendum konstytucyjnego przemawiają poważne powody prawne.
Decydując o odrzuceniu wniosku w sprawie skrócenia kadencji Sejmu, zwolennicy jesiennych wyborów parlamentarnych podają jako zasadniczy argument konieczność przeprowadzenia jeszcze w tym roku referendum w sprawie przyjęcia traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy (TKE). Nie dostrzegają, albo nie chcą dostrzec, że tylko w ostatnim miesiącu nastąpiły dwa zdarzenia prawne, które uniemożliwiają tak rychłe referendum. Są to:
- > konieczność zmiany konstytucji w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o sprzeczności z ustawą zasadniczą art. 607t § 1 kodeksu postępowania karnego implementującego do prawa polskiego decyzję ramową w sprawie europejskiego nakazu aresztowania,
- > ułomna procedura korekty rozbieżności występujących w polskim tekście TKE.
Orzeczenie Trybunału z 27 kwietnia tego roku o niekonstytucyjności art. 607t § 1 k.p.k. ma konsekwencje znacznie szersze, niż wskazuje na to jego treść, a przyczyną tego jest traktatowa istota materialnej sprzeczności obu norm.
Polska jako państwo członkowskie Unii ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta