Nie oszukuj przy wypowiedzeniu
Wypowiadając umowę o pracę, należy podać faktyczną przyczynę wypowiedzenia. Oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy powinno zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.
Czy podając podstawę wypowiedzenia umowy o pracę, trzeba wskazać szczegółowo wszystkie przyczyny, czy można ją uogólnić?W piśmie wypowiadającym umowę o pracę pracodawca powinien podać przyczynę skonkretyzowaną i nie może ograniczać się do powtórzenia wyrażeń ustawowych lub przytoczenia ogólnikowych zwrotów.
Przykładowo podanie jako podstawy wypowiedzenia umowy zarzutu "niewłaściwego wywiązywania się z obowiązków" nie jest - zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (wyrok z 10 października 1997 r., I PKN 315/97) - wystarczającym wskazaniem przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę. Dzięki przedstawieniu przyczyny pracownik może racjonalnie ocenić, czy w rzeczywistości ona istnieje i czy w związku z tym zaskarży czynność prawną pracodawcy, co w rezultacie może doprowadzić do tego, że uzyska odpowiednie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta