Co zrobili ze swoją wolnością
Konrad cierpiący za naród, misja społeczna i artystyczna - z takimi hasłami ugruntowanymi w czasie zaborów i PRL środowisko wchodziło w III Rzeczpospolitą. Ustami Joanny Szczepkowskiej ogłosiło koniec komunizmu, zachęcało do budowy nowego kraju. Ale aktorzy wychowani według romantycznego wzorca w nowej rynkowej rzeczywistości zaczęli zmieniać poglądy i zachowania. W "Psach" Pasikowskiego zagrali scenę parodii pogrzebu Janka Wiśniewskiego, bohatera grudnia '70. Zbigniew Zamachowski z Teatru Narodowego zdecydował się na reklamowanie hamburgerów, a Jacek Poniedziałek w Rozmaitościach rozebrał się do naga grając Hamleta.
Dziś tak mówią o swoich rozczarowaniach:
- Kiedy zagrałem Gustawa-Konrada - wspominał Artur Żmijewski - spełniłem młodzieńcze marzenia w gronie największych znakomitości: Gustawa Holoubka, Tadeusza Konwickiego, Tadeusza Łomnickiego. Nie wyobrażałem sobie kultury innej niż wysoka. Nie myślałem, że przyjdzie mi grać w obrazach gangsterskich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta