Pracownik oddelegowany do pracy w Unii Europejskiej
Dlatego jedynym sposobem na zatrudnianie Polaków w UE jest delegowanie ich przez polskie firmy w ramach swobody świadczenia usług.
Wysyłanie pracowników do pracy za granicę w tym trybie jest jednak obwarowane wieloma warunkami. Widać to szczególnie przy zabezpieczeniu społecznym tych osób.
Przystępując do Unii Europejskiej, Polska przejęła także cały dorobek prawny Wspólnoty, w tym także prawodawstwo związane z zabezpieczeniem społecznym.
W rezultacie polskie firmy muszą sprostać warunkom, jakie stawia prawo unijne tworzone przed naszym wejściem do Unii.
ZASADY OGÓLNEDelegowanie pracowników do UE jest ograniczone ramami czasowymi (oczywiście w odniesieniu do zabezpieczenia społecznego):
- > W zasadzie nie może ono przekroczyć 12 miesięcy.
- > Może być jednak przedłużone ponad 12 miesięcy z powodów nieprzewidzianych wcześniej, ale nie dłużej niż o kolejne 12 miesięcy.
- > Wyjątkowo delegowanie może trwać dłużej niż wspomniane 24 miesiące, ale musi na to wyrazić zgodę instytucja ubezpieczeniowa kraju, do którego pracownik jest ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta