Sposób na amnezję
Skąd podnieta do tak gigantycznej pracy? Holzer sam wyjaśnia: "Wymierają już ci, którzy świadomie przeżyli owe lata, a i tak dystans czasu zaciera osobiste wspomnienia. Dla potomnych II wojna światowa zdawać się może równie odległa, a do pewnego stopnia równie egzotyczna jak wojny Greków z Persami...". Książka ma więc być antidotum na społeczną amnezję, która nawet w Polsce, kraju tak mocno dotkniętym cierpieniem wojennym, staje się powszechna wśród młodszych pokoleń. Liczba mnoga - wszak okupacyjne dzieci mają już dorastające wnuki.
Za każdym razem, gdy umiera człowiek, umiera wszechświat. Ten cytat katolickiego teologa i filozofa Pierre'a Teilharda de Chardin pasuje do badań nad wojenną gehenną milionów. Pasuje do pracy Holzera bez względu na to, czy autor kierował się nim czy nie.
Nie umiem pisać obiektywnie o badaniach nad anonimowym cierpieniem kończonym anonimową śmiercią. W młodszych latach sam próbowałem anonimowym ofiarom nadać twarz, nazwisko,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta