Kolegialne decyzje są lepsze
W ostatnim czasie pojawiły się głosy nawołujące do likwidacji Rady Polityki Pieniężnej NBP jako organu zbyt dużego i kosztownego. Mówią o tym m.in. przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje jednak, iż nie byłoby to posunięcie racjonalne.
Choć wypowiedzi o potrzebie likwidacji RPP są niewątpliwie elementem dyskursu politycznego przed wyborami - i przez to są pewnie znacznie przejaskrawione w porównaniu z rzeczywistymi intencjami ich autorów - to dotykają one bardzo ciekawego problemu teoretycznego i empirycznego. Dlaczego bowiem obecnie w większości banków centralnych na świecie decyzje co do kursu polityki monetarnej są coraz częściej delegowane do różnego rodzaju ciał kolegialnych, nawet bardzo licznych? Tak jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie główne decyzje w zakresie polityki pieniężnej podejmuje Komitet Otwartego Rynku, tak jest w Europejskim Banku Centralnym, gdzie działa Rada Zarządzająca, tak też jest w Banku Anglii, gdzie stopy procentowe reguluje Komitet Polityki Pieniężnej. I tak jest i w Polsce, gdzie nad stabilnością monetarną czuwa Rada Polityki Pieniężnej.
Światowy standardTego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta