Firma upada, problem z odprawami
Wejściu w życie prawa upadłościowego i naprawczego nie towarzyszyła niezbędna nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (w skrócie ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych). W efekcie dziś, gdy sąd wyda postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, a następnie drugie postanowienie o zmianie tego trybu na postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego, może dojść do pokrzywdzenia interesów pracowników upadłego. Zostaną oni bowiem wyłączeni z możliwości dochodzenia przysługujących im roszczeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jak to możliwe?
Sąd wyznacza syndykaGdy sąd zmienia tryb postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu na postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku upadłego, wówczas wyznacza syndyka masy upadłości. Syndyk może też sporządzić wniosek o wypłatę świadczeń pracowniczych z FGŚP.
Syndyk wypowiada umowy o pracęŻeby świadczenie mogło zostać wypłacone z FGŚP, stosunek pracy musi ustać w okresie nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia niewypłacalności pracodawcy (zgodnie z art. 6 ust. 6 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). To oznacza, że jednym z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta