Zniszczył, ukradł, nie dopilnował
Jednocześnie zostały tak ukształtowane, aby ewentualny zakres tej odpowiedzialności uwzględniał możliwości zarobkowe pracownika, zwłaszcza że wyrządzenie szkody nie zawsze musi być zawinione.
Z jakich przepisów to wynikaOdpowiedzialność pracownicza wynika zarówno z kodeksu pracy (odpowiedzialność porządkowa i odpowiedzialność materialna), jak i z przepisów spoza prawa pracy, takich jak prawo karne czy prawo wykroczeń.
O odpowiedzialności materialnej pracowników wobec pracodawcy mówi dział V kodeksu pracy (w skrócie k.p.). Uregulowano w nim kolejno kwestie:
> odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy oraz
> odpowiedzialności za mienie powierzone.
Przepisy k.p. dotyczące odpowiedzialności materialnej zostały dodatkowo uszczegółowione w:
> rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za szkodę w powierzonym mieniu (tekst jedn. DzU z 1996 r. nr 143, poz. 662, w skrócie: rozporządzenie z 1975 r.),
> rozporządzeniu Rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta