Nie zawsze od poniedziałku do piątku
Pracodawca ustala systemy czasu pracy w układzie zbiorowym lub w regulaminie pracy. W tym celu porozumiewa się z zakładową organizacją związkową. Jeżeli nie jest objęty układem lub nie musi mieć regulaminu pracy (zatrudnia mniej niż 20 pracowników), system czasu pracy wprowadza w obwieszczeniu. Dodatkowo musi przekazać pracownikom pisemne informacje dotyczące czasu pracy (art. 29 § 3 k.p.).
Co do zasady nie ma obowiązku, aby system określać w umowie o pracę (wyjątkiem jest np. skrócony tydzień pracy). Trzeba jedynie określić wymiar czasu pracy (rozmiar zatrudnienia, etat).
Pracodawca decydujący się na określenie w umowie o pracę systemu czasu pracy musi jednak pamiętać, że każdorazowa jego zmiana będzie wymagała porozumienia lub wypowiedzenia zmieniającego.
Wyjątkiem jest skrócony tydzień pracy oraz system pracy weekendowej. Dlaczego? Akurat tych systemów pracodawca nie może wprowadzić samodzielnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta