Kto może podpisywać PIT
Skutki tego uderzają w zwykłych podatników, a zwłaszcza przedsiębiorców.
Spór sprowadza się do prostego - jak mogłoby się wydawać - pytania: czy podpis na zeznaniach i deklaracjach podatkowych może, zamiast podatnika, składać jego pełnomocnik, któremu ów podatnik powierzył prowadzenie swoich spraw finansowych.
Obecnie różne urzędy skarbowe podchodzą do tej kwestii różnie. - Niektóre przyjmują PIT bez zastrzeżeń, inne zapowiadają, że będą wzywać podatników, by złożyli podpis. I albo wzywają, albo nie - mówi Halina Perkowska, współwłaścicielka spółki doradztwa podatkowego Pertom w Warszawie.
Wątpliwości urzędów skarbowych dotyczą zazwyczaj tylko niektórych formularzy - tych, gdzie rubryka przewidziana na podpis jest opisana: "Podpis podatnika".
Zaczęło się od rubrykiProblem ujawnił się w lutym 2002 r., gdy nagle niektóre urzędy skarbowe zaczęły odmawiać przyjmowania deklaracji PIT-5, podpisanych nie przez podatnika, lecz jego pełnomocnika, czyli doradcę podatkowego - mimo że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta