Bez podatku u źródła
W DF z 25 sierpnia w artykule "Program komputerowy to nie utwór literacki" pisałam o opodatkowaniu należności licencyjnych za użytkowanie lub prawo do użytkowania programu komputerowego. Dowodziłam, że jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania w definicji należności licencyjnych nie wymienia programu komputerowego, to należność za jego użytkowanie lub prawo do użytkowania nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w Polsce. Stanowiska tego nie podzielają jednak organy podatkowe, które uważają, że należność taka jest opodatkowana.
Wątpliwości mogą się pojawić również, gdy chodzi o opodatkowanie wypłacanych nierezydentowi należności z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych do programu komputerowego.
Polski dystrybutor kupuje prawoWyobraźmy sobie następującą sytuację. Polski przedsiębiorca współpracuje z zagranicznym podmiotem gospodarczym (twórcą oprogramowania) w zakresie dystrybucji oprogramowania komputerowego w Polsce. Polski dystrybutor - na mocy umowy - nabywa autorskie prawo majątkowe do programu komputerowego. Następnie występuje w charakterze sprzedawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta