Ani dystrybutor, ani licencjobiorca nie występują w roli płatnika
Polski przedsiębiorca współpracuje z zagranicznym podmiotem gospodarczym (twórcą programu komputerowego) w zakresie dystrybucji oprogramowania komputerowego w Polsce. Z zawartej między nimi umowy nie wynika, aby dystrybutor nabywał autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego. Nie przewiduje też ona ustanowienia na rzecz dystrybutora prawa do użytkowania tych praw. Umowa licencji jest zawierana bezpośrednio pomiędzy podmiotem zagranicznym - licencjodawcą, a ostatecznym nabywcą oprogramowania - licencjobiorcą. Dystrybutor zatem nie występuje w charakterze licencjodawcy ani licencjobiorcy. Jego rolą jest wyłącznie sprzedaż egzemplarza programu komputerowego. Ostateczny klient (użytkownik oprogramowania) nabywa to oprogramowanie wyłącznie na własne potrzeby.
20-procentowy podatekCzy w takiej sytuacji powstanie obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego, a jeżeli tak, to którą ze stron transakcji on obciąży - dystrybutora czy ostatecznego nabywcę oprogramowania wraz z licencją?
Jak wiemy, podatek dochodowy z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta