W trzy lata do kosztów?
Używane lub ulepszone środki trwałe (pierwszy raz wprowadzone do ewidencji danego podatnika) można amortyzować według indywidualnych stawek. Oznacza to, że podatnik może sam ustalić ich wysokość, przy czym ustawodawca określił minimalne okresy amortyzacji. Dla budynków (lokali) i budowli jest to 10 lat, czyli maksymalna stawka może wynieść 10 proc. rocznie. W niektórych przypadkach korzyści są jeszcze większe - budynek można zamortyzować w ciągu 3 lat.
Co mówi przepisMówi o tym art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) oraz art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej updop).
Zgodnie z ich brzmieniem dla budynków (lokali) i budowli okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, z wyjątkiem budynków wymienionych w rodzajach 103 i 109 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), trwale związanych z gruntem, kiosków towarowych o kubaturze poniżej 500 m sześc., domków kempingowych oraz budynków zastępczych, dla których okres ten nie może być krótszy niż 36 miesięcy.
I tu pojawia się pytanie - czy przez 36 miesięcy można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta