Drukarnia też może być dostawcą
Drukarnia świadczy typowe usługi poligraficzne, np. drukowanie materiałów reklamowych, plakatów, ulotek, oprawianie i naprawa książek, naświetlanie materiałów do druku. W zakres jej działalności wchodzi również kompleksowe wykonywanie książek, biuletynów, czasopism, wydawnictw wymiennokartkowych w oprawach (tzw. segregatorów) i innych wyrobów poligraficznych dla firm wydawniczych, które następnie, jako wyroby gotowe, trafiają bezpośrednio z drukarni na półki księgarń lub do użytku i nie podlegają żadnej dalszej obróbce. Ponieważ drukarnia nie jest wydawcą poszczególnych tytułów i nie posiada praw autorskich do wykonywanych książek i czasopism, jej działalność na potrzeby statystyczne klasyfikowana jest jako usługi drukowania książek - PKWiU 22.22 (a nie 22.11 - książki). Jednak czy w świetle ustawy o VAT także należy ją traktować jako świadczenie usług, czy też można uznać za dostawę towarów?
Typowe usługi poligraficzne nie przysparzają żadnych kłopotów w rozliczeniach VAT. Są objęte stawką 22 proc. Problemy pojawiają się z rozliczaniem wykonywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta