Jak zatrudnić skazanego
Skazany nie musi pracować, ale zgodnie z art. 121 kodeksu karnego wykonawczego w miarę możliwości zapewnia się mu pracę. Nie może więc żądać od zakładu karnego zatrudnienia lub występować o odszkodowanie za brak pracy.
Może pracować na podstawie skierowania lub innych umów (o pracę, zlecenia, o dzieło, o pracę nakładczą itd.). Więzień może także prowadzić działalność gospodarczą. Każde zatrudnienie odbywa się za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora zakładu karnego. Jeśli skazany lub zatrudniający nie przestrzegają tych warunków, to dyrektor cofa zgodę, o czym ich pisemnie informuje.
Najkorzystniejszą formułą zatrudnienia skazanego dla przedsiębiorcy jest tzw. skierowanie.
Umowa z zakładem karnymPracodawca, który chce zatrudnić skazanego na podstawie skierowania, musi zawrzeć umowę z dyrektorem jednostki penitencjarnej. Umowa o zatrudnienie może dotyczyć pojedynczego skazanego albo grupy skazanych.
Zatrudnienie na podstawie skierowania nie prowadzi do powstania stosunku pracy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta