Na okrągło, przez całą dobę
Konieczność taka może występować ze względu na technologię produkcji lub zaspokajanie potrzeb ludności (art. 138 k.p.). Można zastosować wtedy system czasu pracy‚ w którym pracownik będzie pracował przeciętnie do 43 godzin na tydzień.
PRZYKŁAD- Pracuję w fabryce produkującej meble. Obsługuję jedną z maszyn. Pracodawca zaproponował przejście na pracę w ruchu ciągłym. Tłumaczy‚ że to wynik szczególnych potrzeb zakładu pracy‚ bo ze względu na dużą ilość zamówień maszyny powinny chodzić na okrągło. My jednak nie chcemy się na to zgodzić. Czy mamy do tego prawo? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Pracodawca nie może tu zastosować pracy w ruchu ciągłym, jeżeli wyłączenie maszyn produkujących meble na kilka godzin‚ a nawet dni nie jest wykluczone ze względu na technologię.
Praca ciągła odbywająca się ze względu na technologię produkcji może wystąpić np. w hucie‚ natomiast zaspokajanie potrzeb ludności może się wiązać np. z działaniem zakładu energetycznego lub wodno-kanalizacyjnego.
Zdaniem Sądu Najwyższego o tym, czy praca ma charakter w ruchu ciągłym‚ nie decyduje ani zakres wykorzystania mocy produkcyjnych zakładu‚ ani możliwości produkcyjne pracownika‚ ale to, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta