Kluczowe znaczenie będą mieć stosunki z Unią Europejską
Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że polityczny przełom w Polsce jest tuż-tuż. Po wygranych wyborach silna centroprawicowa koalicja, opowiadająca się za liberalnymi gospodarczymi reformami, miała położyć kres marazmowi, w jakim pogrążyły kraj czteroletnie rządy postkomunistycznej lewicy, i wykorzystać posiadaną w parlamencie większość do prowadzenia polityki przyjaznej biznesowi, tworzenia bodźców do inwestowania i zbierania owoców ubiegłorocznego wejścia do Unii Europejskiej. Stało się inaczej: zwycięzcy parlamentarnych i prezydenckich wyborów rozeszli się. Konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i liberalna Platforma Obywatelska (PO) nie zawarły od dawna planowanej koalicji, a PiS - chcąc, nie chcąc - utworzyło, dzięki poparciu marginalnych partii populistycznych, mniejszościowy rząd.
Nadzieja, że znów ruszą rynkowe reformy, ustąpiła miejsca niepewności co do poczynań tego rządu - a nawet wątpliwościom, czy zdoła przetrwać dłużej niż kilka miesięcy.
Poziom WIG20, warszawskiego indeksu giełdowego "blue chipów", który wzrósł w przewidywaniu koalicji PO - PiS pod koniec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta