Jak wynagradzać za pracę w nadgodzinach
Na prośbę czytelników kolejny raz wyjaśniamy, czy i jak należy opłacać tych, którzy pracują więcej w niektóre dni tygodnia. Na początek przypominamy jednak podstawowe informacje.
Nie zawsze wolnoPracą w godzinach nadliczbowych będzie ta, którą pracownik wykonuje ponad obowiązujące go normy czasu pracy oraz ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego go systemu i rozkładu czasu pracy.
Nie zawsze będzie to więc praca powyżej 8 godzin dziennie czy przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Jeśli pracownik zatrudniony jest w tzw. równoważnym systemie czasu pracy (według art. 135 k.p.), to w niektóre dni tygodnia, kiedy pracuje po 12 godzin zgodnie z obowiązującym go harmonogramem, praca nadliczbowa zacznie się dla niego dopiero po 12 godzinie.
Pracodawcy nie zawsze jednak wolno zlecić dodatkową pracę. Kodeks pracy określa, kiedy można to zrobić (art. 151 § 1 pkt 1 i 2 k.p.). Dotyczy to:
- > konieczności prowadzenia akcji ratowniczej, aby chronić życie lub zdrowie ludzkie, chronić mienie lub środowisko albo usunąć awarię,
- > ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta