Według Penelopy
Wymyślił ją kilka lat temu Jamie Byng z mającego siedzibę w Edynburgu Canongate Books. Przekonał grono znanych wydawców o potrzebie reinterpretacji popularnych, kulturotwórczych mitów przez wybitnych pisarzy z różnych stron świata (wezmą w tym udział także pisarze polscy). Zdecydowano, że uwspółcześnione mity wydawane będą jednocześnie w ponad trzydziestu krajach, a cały program realizowany będzie przez wiele lat. Założono, że seria powinna być napisana w sposób lekki i dowcipny raczej niż poważny i naukowy.
Taką też jest niewielka powieść Margaret Atwood.
Homer? NiekonsekwentnyPisząca o życiu kobiet wybitna kanadyjska powieściopisarka, poetka i eseistka, dostrzega w kulturze stereotypy i absurdy, przeróżne obyczajowe pułapki i bariery, wywodzące się z przeszłości, także tej tworzonej przez baśnie i mity.
Pisarze muszą przechodzić od "teraz" do "dawno temu" - powiedziała kiedyś - muszą podkradać opowieści, odzyskiwać ich magię, ale robiąc to nie mogą dać się "opanować i unieruchomić przez przeszłość". We wstępie do "Penelopiady" pisze, że Odyseusz jest "przekonującym kłamcą i mistrzem przebrania", a sposób, w jaki Homer...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta