Wspomnienia i wypaczenia
W chwili wybuchu wojny Yehuda Nir, bo o nim mowa - obecnie nowojorski psychoterapeuta, profesor Uniwersytetu Cornell - miał 9 lat. W swojej książce - która w USA doczekała się już specjalnej edycji dostosowanej do szkolnych programów nauczania o Holokauście - opowiada o tym, co przez pięć i pół roku przeżył kolejno: we Lwowie, w Krakowie, Warszawie, wreszcie po powstaniu warszawskim, w okolicach Berlina. Przyjrzyjmy się więc temu, co znajduje się w tej - jak chce ks. Adam Boniecki - "ważnej lekturze dla Polaków", w tych "budzących zaufanie" wspomnieniach żydowskiego dziecka.
Ponoć jeszcze przed wojną pokpiwano sobie w domu autora z wywieszanych na ulicach państwowotwórczych haseł: "Silni, zwarci, gotowi", przerabiając slogan na: "Silni w ucieczce, zwarci w oszustwie, gotowi do poddania się". Wydaje się, że czas na te i podobne im gorzkie konstatacje nadszedł po klęsce wrześniowej. Nie wcześniej. No ale może rodzina twórcy "Utraconego dzieciństwa" była szczególna. Ponoć zamożna, ojciec po studiach biznesowych we Wiedniu, znany lwowski fabrykant dywanów. Jako kapitalista obawiał się komunistycznej władzy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta