Rzeczpospolita Czytelników
Pracuję w prywatnej firmie, w której nie ma regulaminu pracy. W umowie o pracę zapisano mi, że pensja będzie wypłacana raz w miesiącu każdego 5. dnia. Czy to jest zgodne z prawem i czy przy takim zapisie pensję dostaję za miesiąc z góry, czy za miesiąc poprzedni?
Adwokat Narcyza Stempniewicz: Oczywiście jest to wynagrodzenie za miesiąc poprzedni. Zgodnie bowiem z art. 85 § 2 kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Termin wypłaty wynagrodzenia zawsze powinien być stały i z góry określony. Ustalenie go w tej formie w umowie o pracę jest też zgodne z prawem. Jeżeli dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzedzającym.
Świadczenie urlopowe dla uczniaCzy młodocianemu pracownikowi - uczniowi zawodu przysługuje świadczenie urlopowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Renata Majewska, dziennikarka "Rz": To zależy od statusu pracodawcy. Jeśli jest to zakład pracy zatrudniający poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, który nie tworzy funduszu socjalnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta