Przez staranność do prawdy
Mniej górnolotnie mówiąc, jest tak najczęściej, że po prawo prasowe przeciętny człowiek sięga wtedy, kiedy dostrzeże w prasie swoją osobę, nawet niewymienioną z nazwiska (nazwisko dolewa tylko oliwy do ognia), w kontekście dla niego nieprzychylnym. Wtedy wzbiera w nim złość, ale też pojawia się pytanie: co dziennikarzowi wolno było napisać? Niezależnie od tego, czy dotknięty publikacją zażąda sprostowania lub opublikowania wyjaśnienia, czy też wystąpi z pozwem bądź nawet oskarżeniem, zestawienie: ile staranności - ile prawdy staje się osią sporu.
Staranność i rzetelnośćWyznaczone prawem prasowym zasady pracy dziennikarskiej, obowiązki dziennikarza (dalej idące standardy wyznaczają etyczne kodeksy zawodowe dziennikarzy) skoncentrowane są w dwóch zasadniczych przepisach: art. 10 ust. 1 i art. 12 ust. 1 pkt 1.
Gdy dokładniej przeczytamy te dwa artykuły, zauważymy, że nie ma tam, zapewne nieprzypadkowo, słów: dziennikarz ma pisać prawdę (całą prawdę i tylko prawdę). To zresztą jest dość oczywiste oczekiwanie, mimo to jednak dziennikarzowi stawia się natomiast wymóg "sprawdzenia zgodności z prawdą uzyskanych wiadomości lub podania ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta