Żeby zadośćuczynienie nie było kneblem
"Życie" w procesie z prezydentem nie musiało zapłacić 2,5 mln zł na rzecz powodzian - wystarczyły przeprosiny. Ale nie tak dawno lubelski sąd nakazał w wyroku zaocznym lokalnemu pismu zapłatę 300 tys. zł zadośćuczynienia, co groziło zamknięciem gazety.
Zgodnie z art. 448 k.c. za naruszenie dobra osobistego sąd może przyznać pokrzywdzonemu odpowiednią sumę zadośćuczynienia pieniężnego (lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę na wskazany przez niego cel społeczny), niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia (np. przeprosin, opublikowania sprostowania).
Naruszasz prawo - odpowiadaszOdpowiedzialność za naruszenie dóbr osobistych uzależniona jest od trzech przesłanek: istnienia dobra osobistego, które ma być naruszone (zasadniczy katalog tych dóbr wymienia art. 23 k.c., patrz obok: "Ochrona dóbr osobistych", ale nie jest on pełny i wciąż się rozwija np. o prawo do ciszy); jego naruszenia oraz bezprawności działania (naruszyciela). Przez działanie bezprawne rozumie się zachowanie sprzeczne z normami prawa lub zasadami współżycia społecznego. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta