Prawo łaski nazbyt łaskawe
Prawo łaski zna zdecydowana większość państw demokratycznych. Z reguły powierza się je władzy wykonawczej. Tam, gdzie istnieje system prezydencki, jest ono zastrzeżone dla prezydenta, a tam, gdzie jest dwuczłonowa egzekutywa - najczęściej dla głowy państwa (np. Francja, Belgia). Są państwa (np. Szwecja), w których kompetencję tę wykonuje rząd. Jedynie w nielicznych (np. w Szwajcarii) ułaskawienie należy do parlamentu.
Prawo łaski dotyczy wyłącznie indywidualnych osób i nie jest formą ani amnestii, ani abolicji. W większości państw osoba nim obdarzona nie może go odrzucić. Bywa, np. w Norwegii, że przestępcy przysługuje wybór między przyjęciem łaski króla a poddaniem się orzeczonej karze.
Wiele ustaw zasadniczych wskazuje jedynie organ, któremu ta kompetencja przysługuje. Niektóre mają bardziej precyzyjne postanowienia: określają zakres ułaskawienia, np. wskazują kary, których łaska może dotyczyć; wyłączają kary pozasądowe; ograniczają łaskę do kar określonego rodzaju; wyłączają pewne kategorie osób spod prawa łaski, np. w Belgii i Finlandii dotyczy to członków rządu.
W konstytucji i kodeksieNasza konstytucja ogranicza się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta