Prywatność i jej ochrona
Ochrona prawa do prywatności do rangi zasady państwa prawa została wyniesiona jeszcze przed wejściem w życie Konstytucji RP z 1997 r., poprzez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 1997 r. W samym już tekście Konstytucji RP, spośród przepisów, które odnoszą się do tego prawa i je opisują, zapewne najważniejszy to art. 47, zgodnie z którym każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym, a także przepis art. 51, zgodnie z którym nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawnienia informacji dotyczących swojej osoby.
W obronie prawa do prywatności stawały już wielokrotnie sądy i doktryna prawa. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 18 stycznia 1984 r. mówi: "Otwarty katalog dóbr osobistych (art. 23 i 24 kodeksu cywilnego) obejmuje także dobra osobiste związane ze sferą życia prywatnego, rodzinnego, ze sferą intymności. Ochrona w tym zakresie może odnosić się do wypadków ujawnienia faktów z życia osobistego i rodzinnego, nadużywania uzyskanych informacji, zbierania w drodze prywatnych wywiadów informacji i ocen ze sfery intymności, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta