Cybernaruszenia dóbr osobistych
Szczególnie dotkliwe wydają się naruszenia na powszechnie dostępnych stronach WWW. Możliwości naruszeń jest tyle, że każde ich wyliczenie będzie tylko przykładowe. Wskażmy zatem przede wszystkim nagminne używanie cudzego wizerunku, ujawnianie informacji należących do sfery życia prywatnego bądź nawet intymnego czy naruszanie dobrego imienia.
Orzecznictwo polskich sądów dotyczące cybernaruszeń dóbr osobistych dopiero się rozwija, niemniej warto już do niego sięgać. Jak niedawno wskazał Sąd Apelacyjny w Krakowie, "Zamieszczenie na stronie portalu internetowego tzw. głębokiego linku (deep link) umożliwiającego użytkownikom tego portalu bezpośrednie (tj. z pominięciem struktury nawigacyjnej strony głównej innego portalu) otwarcie rekomendowanej witryny stanowi rozpowszechnianie wizerunku zamieszczonego na tej witrynie" (wyrok z 20 lipca 2004 r., sygn. ACa 564/04).
W związku z ujawnieniem w Internecie treści, które uznać można za zagrożenie lub naruszenie dóbr osobistych, warto przed wszczęciem kroków prawnych przeanalizować następujące kwestie: > czy będzie miało zastosowanie polskie prawo materialne, > czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta