Bliżej do Maastrichtu
Wykonanie budżetu państwa za 1994 r.
Bliżej do Maastrichtu
Elżbieta Chojna-Duch
Budżet państwa jest planem dochodów i wydatków państwa na dany rok. Jest równocześnie finansowym wyrazem i instrumentem polityki gospodarczej rządu, wyrażonej w założeniach polityki społeczno-gospodarczej. W związku z zawieszeniem prac parlamentu RP w 1994 r. , założenia polityki społeczno-gospodarczej nie mogły być w tym roku rozpatrywane. Dlatego też ogólne kierunki polityki społeczno-gospodarczej na 1994 r. określało jedynie exposć prezesa Rady Ministrów. Ustawa budżetowa, wraz z uzasadnieniem, ustalała natomiast metody i instrumenty realizacji zamierzeń rządu oraz sposób zapewnienia środków na sfinansowanie zadań państwa wynikających z rozwiązań systemowoprawnych i prognoz podstawowych wielkości makroekonomicznych.
Celem leżącym u podstaw konstrukcji budżetu państwa na 1994 r. było przełamanie kryzysu finansów publicznych, występującego w latach 1991-1993, i stworzenie podstaw programu finansowego na następne lata.
Konstrukcja budżetu państwa podporządkowana była następującym celom odcinkowym, stanowiącym zarazem priorytety gospodarki budżetowej:
I. Po stronie wydatków budżetowych, określonych w wysokości 69 601 mln zł:
1) zahamowaniu postępującego od kilku lat spadku wydatków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta