Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recydywistom gorzej

28 czerwca 1995 | Prawo | LP

Recydywistom gorzej

Powszechne jest przekonanie, że recydywistów należy karać surowo. Takie też jest stanowisko pewnie wszystkich współczesnych ustawodawstw. Jeśli nawet nie przewidują podwyższenia dolnego ustawowego zagrożenia karą pozbawienia wolności, to z reguły wymieniają powrotność do przestępstwa jako ustawową, a więc obligatoryjnie uwzględnianą przez sąd przy wymiarze kary, okoliczność obciążającą.

Obowiązujący od 1969 r. polski kodeks karny również jest bardzo surowy dla recydywistów -- surowszy niż poprzedni, przedwojenny, z 1932 r. Wystarczy zapoznać się z treścią art. 52 k. k. , art. 60 k. k. i art 61 k. k. , by nie mieć co do tego wątpliwości. Art. 52 k. k. określa warunki uznawania uprzedniej karalności za ustawową okoliczność obciążającą. Art. 60 k. k. , nie dotyczący ciężkich zbrodni, określa warunki, które powodują, że sprawca, który odbywał już karę pozbawienia wolności, musi ponieść odpowiedzialność karną według surowszych zasad: wyższe minimum ustawowego zagrożenia i podwyższone maksymalne ustawowe zagrożenie. Jest jednak i art. 61 k. k. , który pozwala sądowi w "szczególnie uzasadnionych wypadkach (. .. ) odstąpić od stosowania przy wymiarz kary...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 516

Spis treści
Zamów abonament