Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne złudzenia

28 czerwca 1995 | Gazeta | LT

Bez dodatkowych środków rzędu 1 miliarda nowych złotych rocznie szkolnictwo wyższe skazane jest na powolną agonię.

Niebezpieczne złudzenia

Ludwik Turko

Komisja Konstytucyjna na jednym ze swych ostatnich posiedzeń wprowadziła do projektu przyszłej konstytucji zapis dopuszczający możliwość pobierania czesnego od studentów wyższych szkół państwowych. Jest sprawą otwartą, na ile szczegółowe rozwiązania powinny być regulowane bezpośrednim rozwiązaniem konstytucyjnym, awjakim stopniu wynikać z norm ogólnych. Konstytucja, która wmaterii demokracji i praw obywatelskich ogranicza się do wyznaczania ogólnych zasad demokratycznego społeczeństwa, działa wedle reguły "wszystko jest dozwolone, co nie jest zabronione". Konstytucja zawierająca obszerny i szczegółowy katalog praw obywatelskich jest dokumentem przyjemnym w czytaniu, ale poprzez swą obszerność stwarzającym pokusę interpretacyjną opartą na zasadzie "wszystko jest zabronione, co nie jest dozwolone".

Wiara w zapisy

Obecnie obowiązujące przepisy konstytucyjne dostarczają wielu przykładów nadmiernego uszczegółowienia. Przykładowo, artykuł precyzujący prawo obywateli Rzeczypospolitej Polskiej do nauki zawiera zapisy mówiące o: bezpłatnym szkolnictwie, szkołach podstawowych, szkołach średnich, szkolnictwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 516

Spis treści
Zamów abonament