Zabytkowe niedopowiedzenia
Wyimaginowany spór o generalnego konserwatora zabytków
Zabytkowe niedopowiedzenia
W opublikowanym w "Rzeczpospolitej" 9 maja br. artykule Włodzimierza Bieronia "Spór o generalnego konserwatora. Zabytkowe niedopowiedzenia" wiele jest nieścisłych czy wręcz błędnych informacji, które wymagają komentarza.
I. Błędem jest twierdzenie NIK, że "wątpliwości budzi wszakże status generalnego konserwatora zabytków". Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż generalny konserwator zabytków jest centralnym organem administracji państwowej, a zatem takim, który nie wchodzi w skład rządu, a jego właściwość rozciąga się na cały kraj. Jest organem zwierzchnim wojewódzkich konserwatorów zabytków, będących organami rządowej administracji specjalnej, i wraz z nimi tworzy (w sensie organizacyjnym) quasi-resort. Został on utworzony w drodze nowelizacji w 1990 r. ustawy z 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach. Jest generalny konserwator zabytków z mocy art. 8 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy z 1962 r. umocowanym ex lege organem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta