Umowy znane i nieznane
Umowy znane i nieznane
Jerzy Jacyszyn
Od dawna wiadomo, że gospodarką rynkową rządzą kontrakty, na podstawie których odbywa się zorganizowana wymiana dóbr i usług, a także szeroko rozumiany obrót gospodarczy. Stale poszerza się stosowanie umów do obrotu handlowego według tradycyjnych, klasycznych wzorów, jakie wykształciły się w praktyce i legislaturze gospodarczej. Z drugiej strony można zauważyć powstawanie i upowszechnianie nowych typów i rodzajów kontraktów nie znanych do tej pory w krajowym prawodawstwie, stosowanych w praktyce gospodarczej.
Wiele umów "importuje się" z innych krajów lub adaptuje obce konstrukcje prawne nie tylko dla potrzeb obrotu zagranicznego, ale i wewnętrznego.
Amerykanizacja umów w Polsce (jak i w innych krajach europejskich) to zjawisko trwałe w naszym obiegu kontraktowym. Podstawą jest art. 353
1
kodeksu cywilnego odzwierciedlający ideę wolności i swobód kontraktowych. Rezultatem tego jest malejące znaczenie niektórych tradycyjnych umów na rzecz nowych i mieszanych, takich np. jak: leasing, franchising, controlling, factoring, sponsoring, renting, know-how itp.
Aby zrozumieć istotę tych umów, poznać ich prawnoekonomiczny i gospodarczy sens, wykorzystać ich atuty, trzeba je umiejscowić na tle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta