Arsenał minionych wieków
Formacje piesze odegrały jednak znaczącą rolę w wielu bitwach - na przykład pod Beresteczkiem. Piechotę autoramentu cudzoziemskiego od piechoty polskiej (zwanej też polsko-węgierską) różnił sposób zaciągu, organizacja, taktyka walki, a nade wszystko uzbrojenie. W skład regimentów organizowanych na modłę zachodnioeuropejską wchodzili muszkieterzy i pikinierzy, choć do połowy XVII wieku zaciągano w Rzeczypospolitej prawie wyłącznie tych pierwszych.
MUSZKIETY, RUSZNICE I ARKEBUZYPodstawowym uzbrojeniem strzelca był muszkiet lontowy - najczęściej holenderski. Miał długość ok. 160 cm i kaliber 20 - 22 mm. Wystrzeliwał ołowianą kulę o masie 50 g, która wylatywała z lufy z prędkością początkową 240 m/s. Dla porównania: prędkość początkowa pocisku wystrzelonego z niemieckiego mausera wz. 98 podczas I wojny światowej wynosiła 870 m/s. Zasięg skutecznego ognia wynosił 300 m, ale strzał "pewny" możliwy był na dystansie 150 m. Na przykład pod Gniewem w 1627 roku szwedzcy piechurzy otworzyli ogień do szarżującej husarii dopiero z odległości 50 m. Siła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta