Zanim wdasz się w spór z organem celnym
- Importuję tekstylia i odzież z Chin. Po przyjęciu zgłoszenia celnik zakwestionował podaną przeze mnie wartość towaru. Czy mogę złożyć wniosek o zmianę tej decyzji? - pyta przedsiębiorca z Katowic.
Wniosek można złożyć w każdej chwili. Wynika to z art. 23 ust. 3 prawa celnego oraz ordynacji podatkowej (część jej przepisów stosuje się w postępowaniu celnym). Mówią one, że postępowanie w sprawie celnej może wszcząć (oprócz urzędu) także przedsiębiorca. Może on domagać się od organu celnego zajęcia określonego stanowiska, np. wydania pozwolenia na prowadzenie składu celnego.
Wniosek można złożyć ustnie do protokołu sporządzonego przez organ celny lub na piśmie, ale koniecznie trzeba w nim określić treść żądania. Domagamy się np., żeby rabat, którego udzielił nam zagraniczny kontrahent, nie był wliczony do wartości celnej towaru, bo został nam udzielony zwyczajowo w ramach wieloletniej współpracy.
Po przyjęciu wniosku, ale przed wydaniem decyzji organ celny może wezwać przedsiębiorcę do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta